2025. május 18., vasárnap

 MEGHÍVÓ SZAKMAI TANÁCSKOZÁSRA 

(10 órás szakmai továbbképzés)


Kedves Jelnyelvi Tolmács Kollégák!

Szeretettel hívunk benneteket a Jelnyelvi Tolmácsok Országos Szövetsége szervezésében induló szakmai tanácskozásra, melynek részleteit alább olvashatjátok.


A program leírása:

A szakmai tanácskozás során a jelnyelvi tolmácsok 5 előadás keretében hallhatnak a jelnyelvi tolmácsolás etikájának alakulásáról, különböző megközelítéseiről. Megismerkedhetnek a JOSZ műhelymunkája keretében újonnan átdolgozott „Magyar jelnyelvi tolmácsok Etikai Kódexével” és a „Jelnyelvi tolmácsok mentális és fizikai egészségvédelmét szolgáló ajánlásokkal.” Vezetett egyéni átgondolással tudatosíthatják magukban saját működésmódjukat, az etikai típusú dilemmák során alkalmazott döntéshozataluk mozgatórugóit, azok forrásait. Megismerhetik a nemzetközileg széleskörben alkalmazott 4 fő etikai alapelvet, és ezek gyakorlati alkalmazásának kérdéseiben is elmerülhetnek. Ilyen például a következményalapú vs. szabályalapú döntéshozatal, vagy az egymásnak feszülő etikai értékek feloldása. Az előadások során lehetőségük nyílik esetmegbeszélésekre, különböző etikai dilemmákat felvető helyzetek közös elemzésére, így az Etikai Kódex gyakorlatba történő átültetésének folyamata is megkezdődhet. Az egészségvédelmi ajánlások megismertetése céljából kiemelünk abból néhány témakört (teammunka, online tolmácsolás, ügyféledukáció), melyeknek etikai aspektusairól beszélünk.


A tanácskozás kiemelt célja, hogy a jelnyelvi tolmácsok megismerjék és magukévá tegyék a szakma etikai alapelveit, ami a későbbiekben segítheti a gyakorlati munkavégzés során felmerülő dilemmás helyzetek átgondolását, szakmai elvek mentén történő kezelését. Cél továbbá a szakma képviselőinek egységes elvek alapján való működése felé lépéseket tenni az Etikai Kódex és az egészségvédelmi ajánlások minél szélesebbkörű megismerése és alkalmazása által.


A program 5 előadásból áll (összesen 10 órás), az alábbiak szerint:


1. előadás témája:
A jelnyelvi tolmácsok Etikai Kódexe és a Jelnyelvi tolmácsok mentális és fizikai egészségvédelmét szolgáló ajánlások célja, szakmai háttere. A a korábbi dokumentumok átdolgozásának szükségessége, nemzetközi példák beépítése. Tolmácsszerep alakulása, különböző modelljei, és ezek etikai vonatkozásai.

2. előadás témája: Az Etikai kódexben rögzített alapelvek áttekintése. Saját mozgatórugóink tudatosítása az etikai döntéseink meghozatala kapcsán.

3. előadás témája: A 4 fő etikai alapelv. Következményalapú vs. szabályalapú döntéshozatal. Egymásnak feszülő etikai értékek feloldása.

4. előadás témája:
Jelnyelvi tolmácsok mentális és fizikai egészségvédelmét szolgáló ajánlások megismerése és gyakorlati alkalmazásának lehetőségei, Kiemelten: teammunka és online tolmácsolás szélesebb körű alkalmazása, ügyféledukáció és ezek etikai vonatkozásai

5. előadás témája:
Etikai dilemmát rejtő helyzetek elemzése, közös átgondolása. 


A programot tartják: Horváth Krisztina/ Szarvas Gabriella/ Patyus Virág

A program továbbképzésként való regisztrációja az NSZI-nél JTONTP- 3/2025.számon megtörtént.

A program helyszíne, időpontja:

  1. csoport (1-5. előadás): 2025. május 31. szombat 9-18 óra, SINOSZ székház


  1. csoport (1-5. előadás): 2025. június 04. szerda 9-18 óra, SINOSZ székház



Jelentkezni a josz.elnokseg@gmail.com címen lehet 2025. május 26. 20 óráig a jelentkezési lap és a jelnyelvi tolmács bizonyítvány megküldésével. A jelentkezéseket beérkezési sorrendben fogadjuk.  A maximális létszám csoportonként 20 fő lehet.  Jelentkezési lap elérhető itt: https://drive.google.com/drive/u/1/folders/1DT8mQVO2ndYu8WJPSEhAxGpEgJpGLrmL


A részvételi díj: 20.000,- Ft (érvényes JOSZ tagsággal rendelkezőknek 15.000,- Ft) Amennyiben szeretnél JOSZ tagnak jelentkezni, azt az alábbi linken található belépési dokumentum, és a bizonyítványod megküldésével teheted meg. A jelentkezés a tagdíj befizetése után az elnökség határozatával lesz érvényes. 

https://drive.google.com/file/d/1pAYsF2lmSzhmpIKXbjY8vQ2GZpMwvCWr/view


 MEGHÍVÓ – Szakmai továbbképzésre

Szakmai közösségfejlesztés és kommunikáció (20 óra)



A Jelnyelvi Tolmácsok Országos Szövetsége (JOSZ) fontosnak tartja, hogy a szakmát képviselők ismerjék meg egymást, egymás motivációit, erősségeit, gyengeségeit és közösen gondolkodjanak, együtt dolgozzanak ki szakmai irányvonalakat az ügyféledukáció területére. Ennek érdekében szakmai közösségfejlesztési továbbképzés keretében ad lehetőséget a tapasztalatcserére, a külső-belső  kommunikáció fejlesztésére, a csoportdinamika fejlődésén át a személyiségfejlődésnek, önismeretnek is. 


A képzés íve olyan tolmácsoktól indul, akik a mindennapokban ritkán dolgoznak együtt, nem látják egymás munkáját, folyamatait, nehézségeit és megoldási stratégiáit. Mégis ugyanazon a terepen dolgoznak, így szorosan összetartoznak, függnek egymástól. Ezért fontos, hogy ugyanazt kommunikálják és ehhez a közösségfejlesztői megalapozás (4 óra) elengedhetetlen. 


A képzési egység második részében a kommunikáció kerül középpontba (6 óra). A közösségfejlesztés legfontosabb része a hatékony kommunikáció a közösség tagjaival. A szakma megbecsülését, egységességét pedig a kifelé történő kommunikáció támogatja. Ezért fontos, hogy olyan technikákat sajátítsanak el a résztvevők, amik a külső-belső jelenlétben, kommunikációban, kapcsolattartásban segíti őket a mindennapokban. Dr. Bokor Tamás kommunikációs tréner/ szakember segítségével a mai világban működő kommunikációs stratégiákkal, lehetőségekkel ismerkedhetnek meg a résztvevők. 


A közösség, a közös nyelv, a kommunikáció megalapozása után fontosnak tartjuk, hogy közösen gondolkodjunk arról, hogy az ügyfeleink és partnereink felé mit és hogyan képviselünk (10 óra). A tapasztalatcsere, esetmegbeszélés, a tanultak gyakorlatba történő átültetése segíthet, hogy a szakma egységes arcot mutasson magáról az egyének által.


Két csoport indítását tervezzük:

1.csoport: 2025.05.28. és 2025.06.02. 9-18 óra BETELT! 

2. csoport: 2025.05.30. és 2025.06.06. 9-18 óra

Képzés helyszíne: SINOSZ székház (1068 Budapest, Benczúr utca 21.)

A képzést tartják: Dr. Bokor Tamás, Botos Barbara, Horváth Zsófia

A program továbbképzésként való regisztrációja az NSZI-nél JTONTP-4/2025 zámon megtörtént.

 Jelentkezni a josz.elnokseg@gmail.com címen lehet 2025. május 26. 20 óráig a jelentkezési lap és a jelnyelvi tolmács bizonyítvány megküldésével. A jelentkezéseket beérkezési sorrendben fogadjuk. A csoport maximális létszáma 15 fő lehet.

Jelentkezési lap itt: https://drive.google.com/drive/u/1/folders/1DMaRo9pm4A6s9Z-VvjntIeS_3zewJQdt

A részvételi díj: 35.000,- Ft (érvényes JOSZ tagsággal rendelkezőknek 25.000,- Ft) Amennyiben szeretnél JOSZ tagnak jelentkezni, azt az alábbi linken található belépési dokumentum, és a bizonyítványod megküldésével teheted meg. A jelentkezés a tagdíj befizetése után az elnökség határozatával lesz érvényes. 

https://drive.google.com/file/d/1pAYsF2lmSzhmpIKXbjY8vQ2GZpMwvCWr/view


2025. március 17., hétfő

FRISS INFÓ: Ez a  továbbképzés betelt! Elértük a maximális létszámot, ami megengedett.


MEGHÍVÓ TOVÁBBKÉPZÉSRE

 

Kedves Jelnyelvi Tolmács Kollégák!

Szeretettel hívunk benneteket a Jelnyelvi Tolmácsok Országos Szövetsége szervezésében induló Felekezeti jelnyelvi tolmácsolás továbbképzésre, melynek részleteit alább olvashatjátok:

A program 7 alkalomból áll (összesen 30 órás), az alábbiak szerint:

 

Április 9. szerda           17:00-20:15 (4 óra)       Zoom

Április 16.szerda          17:00-20:15 (4 óra)       Zoom

Április 28. hétfő           17:00-20:15 (4 óra)       Zoom

Május 5. hétfő              17:00-20:15 (4 óra)       Zoom

Május 10. szombat        08:30-13:00 (5 óra)       Zoom

Május 19. hétfő            17:00-20:15 (4 óra)       Zoom

Május 31. szombat        08:30-13:00 (5 óra)      Zoom

 

A képzést tartják: Kompán Julianna és Csernyák Hajnalka

Az alkalmak a Zoom felületen kerülnek megtartásra.

A program továbbképzésként való regisztrációja az NSZI-nél JTONTP-5/2022 számon megtörtént.

Jelentkezni a josz.elnokseg@gmail.com címen lehet 2025. április 3. 20 óráig a jelentkezési lap és a jelnyelvi tolmács bizonyítvány megküldésével. A jelentkezéseket beérkezési sorrendben fogadjuk. A   

A részvételi díj: 50.000,- Ft (a JOSZ tagdíjhátralékkal nem rendelkező tagjai évente 1 képzés árából 5000,- Ft kedvezményt kapnak).

A képzés leírása:

A felekezeti jelnyelvi tolmácsolás tanfolyam célja, hogy forrásokat, felkészülési stratégiákat és tolmácsolási gyakorlatokat adjon át a résztvevők számára, valamint a jó gyakorlatokat összegyűjtse a résztvevőkkel közösen. A képzés kiterjed a különböző felekezetekkel kapcsolatos elméleti ismeretekre, protokollokra, nyelvezetre és fogalomhasználatra, valamint a kapcsolódó jelnyelvhasználatra és jelnyelvi terminológiára.

A tanfolyam résztvevői megismerhetik a protestáns (református, evangélikus, baptista), a katolikus felekezeti és a zsidó vallási közösség hitéletének helyszíneit, ünnepeit, szertartásait, a szertartások liturgiáját és imarendjét. A felekezeti tolmácsolás témakörén belül külön helyet kap a vallási szövegek (szentírás, liturgikus szövegek, énekek, imák) fordításának elméleti dilemmái és módszertana, valamint a tolmács szerepe az egyes felekezetek vallási szertartásainak rendjében.

Az elméleti ismeretek átadása mellett a képzésben nagyobb hangsúly kerül a gyakorlatra. Az interaktív foglalkozásokon a résztvevőknek lehetőségük van a felekezeti tolmácsolással kapcsolatban felmerülőgyakorlati, tolmácsolás technikai kérdések megvitatására és a tapasztalatok megosztására.

 Jelentkezési lap elérhető itt.   

                   

Patyus Virág elnök

2025. február 27., csütörtök



Belépési nyilatkozatunk elérhető ITT.

A jelentkezéseket a josz.elnokseg@gmail.com címen fogadjuk.


2025. február 18., kedd

 

Kedves Jelnyelvi Tolmács Kollégák!

Szeretettel hívunk benneteket a Jelnyelvi Tolmácsok Országos Szövetsége szervezésében induló műhelymunkára, melynek részleteit alább olvashatjátok:

A program célja a Magyarországon működő jelnyelvi tolmácsokra vonatkozó szakmai protokollok átgondolása, aktualizálása. Beleértve:

 

  1. Az Etikai Kódex átdolgozása/kidolgozása. Ennek érdekében a 2008-ban elfogadott Etikai Kódex áttekintése, hazai és külföldi példákkal való összevetése. A javasolt változtatások, esetleges újonnan bekerülő részek megfogalmazása.

 

  1. Egy Mentális és fizikai egészségvédelmi ajánlás kidolgozása jelnyelvi tolmácsok és az őket foglalkoztatók számára. Ennek érdekében külföldi példák áttekintése, megvitatása, majd saját (magyar) ajánlás megfogalmazása.

 

  1. Az ügyfeleink felé tervezett edukációs alkalmak, oktatóanyagok tartalmának és megvalósításának előkészítése, megtervezése.

 A program 6 alkalomból áll (összesen 20 órás), a lenti linken található meghívó szerint.

A műhelymunka továbbképzésként való regisztrációja az NSZI-nél JTONTP-1/2025 számon megtörtént.

Jelentkezni a josz.elnokseg@gmail.com címen lehet 2025. febr. 21. 16 óráig a jelentkezési lap megküldésével. A jelentkezéseket beérkezési sorrendben fogadjuk. A csoport minimum létszáma 5 fő, maximális létszáma 7 fő.

A részvételi díj: 10.000,- Ft (amelyből a JOSZ tagjai 5000,- Ft kedvezményt kapnak).

Jelentkezési lap és további információk itt elérhetők.